Rané brambory - sadba, odrůdy

Období: Jaro
Měsíc: Únor
Téma: Rostliny

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Zásady pro pěstování brambor

  1. Brambory nepěstujeme stále na stejném místě! Ideální mezidobí jsou 4 roky. Jinak hrozí zamoření chorobami a škůdci.
  2. Brambory vyžadují dobře vyhnojený pozemek nejlépe hnojem (podzim hnůj 4 kg/m2, jaro NPK 80 - 100 g/m2)
  3. Před výsadbou půdu prokypříme, aby se lépe prohřála.
  4. Vyzkoušejte: týden před výsadbou po přihnojení zakrýt pozemek průhlednou fólií, teplota půdy se zvýší až o 5 C°- počáteční růst se urychlí .
  5. Pro rané sklizně brambory předkličujeme při teplotě 10 - 18 C° po dobu 3 až 4 týdnů.
  6. Hlízy rozložíme do bedýnek v jedné vrstvě a umístíme je na světle, tím podpoříme tvorbu krátkých pevných zelených klíčků
  7. Ve větším množství necháme sadbu narašit přenesením do místa s teplotou 15 C° po dobu 14 dnů před výsadbou.(Předklíčená sadba poskytne sklizeň o 2-3 týdny dříve, narašená asi o týden).
  8. Nejvíce urychlíme sklizeň, zakrytím porostu po výsadbě průhlednou porofólií nebo netkanou textilií. Textilii ponecháme na porostu až do odeznění jarních mrazů, odkrýváme ji jen při okopávce a přihrnování.
  9. Při sklizni je nutné hlízy chránit před zbytečným poškozením, 14 dnů před sklizní odstraníme nať a sklízíme za sucha při teplotách nad 12 C°.
  10. I vzhledově pěkná sadba od známého může být promořena virovými chorobami, které dokáží výrazně snížit výnos, proto sadbu používáme raději novou a především uznanou.

    S výsadbou nespěchejte! U předklíčené sadby a předehřáté půdy se může stát, že mladé rostliny popálí mráz i přes dostatečné přihrnutí. Porost je pak vhodné přihnojit dusíkatým hnojivem. Ideální je předem novou výsadbu chránit netkanou textilií.

    Brambory vysazujeme na spon 60 x 35 cm( u raných 50 x 30). Příliš hustý porost nedá větší výnos, naopak trpí více chorobami. Sázíme mělce, 6 - 8 cm, do prohřáté povrchové vrstvy půdy. Při výsadbě předklíčených i narašených brambor dbáme na zachování původní orientace hlízy a snažíme se o minimální poškození klíčků. U klasického hrůbkového pěstování několikrát okopáváme a přihrnujeme zem (2 - 3 x). Hrůbek musí být dostatečně vysoký a shora plochý alespoň 15 cm, jinak se hlízy vytvářejí těsně pod povrchem, snadno zelenají a jsou více napadány plísní bramborovou. Poslední zásah - ať okopávku či přihrnování ukončíme před květem rostlin (při výšce porostu 20 - 30 cm), poté již kořínky špatně regenerují a dochází k poškození mladých hlíz. Při sklizni je nutné hlízy chránit před zbytečným poškozením, 14 dnů před sklizní odstraníme nať. Sklízíme za sucha při teplotách nad 12 C°. Sklizené brambory před naskladněním do sklepa necháme 10 - 14 dnů 'vydýchat' na tmavém suchém místě při běžné denní teplotě. Během této doby hlízy zacelí poranění a sníží své dýchání. Před uskladněním nezapomeneme vytřídit poškozené, hnilobami či plísní napadené hlízy.

    Nejčastější choroby a škůdci brambor

    Plíseň bramborová

    U raných porostů se ochrana neprovádí. Pokud pěstujete brambory pro uskladnění je nutné preventivní ošetření přípravky např.: ACROBAT MZ WG, RIDOMIL GOLD MZ , KUPRIKOL aj.1 - 2 x před zapojením porostu a dále postřik 2 - 3 opakovat po několikadenních deštích a teplém počasí. Důležité je zabránit přechodu plísně z natě do hlíz. Pokud ošidíte chemickou ochranu je nutné včas napadenou nať z pozemku odstranit - nejlépe pokosením těsně u země, totéž děláme u zdravého porostu asi 14 dnů před plánovanou sklizní.

    Mandelinka bramborová.

    V současné době je na trhu dostatek povolených přípravků. Optimální zásah je při objevení mladých larev, např. DECIS PROTECH , MOSPILAN 20 SP aj.

    Doporučujeme tyto odrůdy brambor

    • KEŘKOVSKÉ ROHLÍČKY : výborné do bramborových salátů, odrůda raná, žlutá, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození, rakovině brambor,
    • BELLA:poloraná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná
    • RED ANNA : poloraná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození, rakovině brambor
    • PRIMAROSA:velmi raná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození,háďátku bramborovému, lahodná chuť varný typ A/B
    • NANCY:poloraná, žlutá, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození,výnosná, výborná , varný typ A/B, chutná
    • MARIANKA : velmi raná, žlutá, výnosná, chutná
    • BOHEMIA : poloraná, žlutá, výnosná, odolná, dobře skladovatelná

    Tip na pěstování brambor

    Brambory můžeme pěstovat i pod černou textilií položenou na zemi - hlízy sázíme do sponu 30 x 30 cm do otvorů tvaru T a textilii odstraníme až před sklizní. Odpadá kultivace, pletí i nahrnování hrůbků.

    zdroj: Rukověť zahrádkáře 2003

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter