Přemýšlíte, co vše ještě musíte na zahradě před zimou stihnout?

Období: Podzim, Zima

Zazimování zahrady bychom již neměli odkládat, počátkem listopadu je ten nejvyšší čas. Každý pozemek si potřebuje po vegetačním období odpočinout. Chceme-li příští rok sklidit bohatou úrodu, měli bychom začít s přípravami již nyní.

Po podzimní sklizni pozemek lehce zkultivujeme a můžeme naset zelené hnojení, běžně se prodává. Patří mezi přirozená organická hnojiva, používáme jej ke zlepšení obsahu organické hmoty a podněcování života v půdě. Použít můžeme např. řepku, hořčici, oves, pelušku, bob.

Rostliny necháme nízce narůst a zarýváme ještě před květem do půdy (podle toho, jak narostou, buď ještě nyní, nebo zjara). Zapracujeme je do půdy v čerstvém stavu, nebo lehce uvadlé. Pokud máme možnost, zarýváme i uleželý chlévský hnůj. Koňský nebo kravský hnůj lze zakoupit i v granulované podobě.

Volné záhony před zimou zryjeme, souběžně s rytím zapravujeme kompost, případně minerální hnojiva, nejčastěji vápníme. Nepoužíváme však hnojiva s rychle přístupným dusíkem (např. ledky), neboť zde se dusík odplaví se srážkami. Dodáme půdě živiny, provzdušníme ji a obnovíme půdní mikroorganismy. Aktivní život se v půdě odehrává v horních 20 cm, s přibývající hloubkou ho ubývá.

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter