Kompostéry a kompostování

Období: Podzim

Zbytky z podzimního úklidu zahrady určitě zkompostujeme. Pokud chceme kompostovat větve, musíme je nejprve nadrtit. Ale pozor, do kompostu nepatří rostliny napadené nemocemi, shnilé plody, kořeny košťálovin, plevele se semeny. Určitě sem také neodkládejte zbytky jídel, kosti, maso, mléčné výrobky a samozřejmě kovy, textil, plasty, sklo.

Nejjednodušší je kompostování v kompostéru. Zabírá mnohem méně místa než kompostování v hromadě, je estetičtější, také má sofistikovaný systém větracích otvorů, proces probíhá rychle, navíc je můžeme otevírat ze všech stran. Kompostér vybíráme podle velikosti a materiálu, ze kterého je vyroben. V součastné době jsou nejoblíbenější plastové kompostéry. Pro vytvoření kvalitního kompostu je nezbytné vrstvy z jednotlivých druhů odpadů střídat. Zelené, tzn. dusíkaté vrstvy, jako např. zelené pozůstatky rostlin a posekaná tráva, prokládáme vrstvami hnědými, tedy uhlíkatými, jako jsou např. suché větve a listí.

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter