Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami

Období: Podzim

Častým problémem rostlin jsou škůdci, kteří se na rostlinách vyskytují a s nimiž zahrádkáři svádějí neustálý boj. Proto jsme pro vás připravili tuto reportáž, ve které vám poradíme, na jaké škůdce si dát pozor i jak se jich zbavit. Zaměříme se ale také na kadeřavost, houbové choroby i plevele.

Mšice a molice se nejčastěji vyskytují na okrasných rostlinách a na plodové zelenině – na paprikách, rajčatech či okurkách. V těchto případech je vhodné použít přípravek, který se vyznačuje systémovou účinností, díky níž přípravek působí i na mšice a molice, které nebyly zasaženy přímo postřikem, např. proti mšicím na rubu listů nebo mšicím sajícím na nových přírůstcích. Měli bychom volit selektivní insekticidy, které zaručí vysokou účinnost proti mšicím a molicím a přitom jsou prakticky neškodné pro užitečný hmyz – přirozené nepřátele škůdců (např. pro slunéčka, ploštice rodu Orius) a opylovače.

Na ovocných stromech nás k tomu navíc každoročně trápí kadeřavost na broskvoních. Na kadeřavost broskvoní volíme přípravek, který účinkuje nejen proti kadeřavosti, ale působí i proti napadení větévek, větví a kmenů bakteriemi a houbami. Omezíme tím výskyt nekróz kůry spojených s klejotokem.

Důležitým předpokladem účinnosti je správně zvolený termín, v současné době, kdy už broskvoně kvetou, je už pozdě, ošetření musíme provést 2–3x při nalévání pupenu, což je většinou v době, kdy kvete líska či raší angrešt.

V zahradě nás netrápí ale pouze škůdci a houbové choroby, ale i plevele. Existují dva druhy herbicidů – totální a selektivní. Totální herbicid nás zbaví veškeré vegetace, selektivní herbicid je účinný pouze na dvouděložné plevele, je tedy ideální na ošetření trávníků.

Ideální je aplikovat herbicidy v době plné vegetace, tedy od konce dubna do konce září. Selektivní herbicid neaplikujeme na čerstvě posekaný trávník, ale necháme trávník trochu odrůst do výšky cca 7–10 cm, aby se vytvořila dostatečná listová plocha, kterou je přípravek rostlinou přijímán. Po aplikaci přípravku musíme tak týden počkat, než je přípravek rozveden až do kořenů, a až poté trávník posekáme.

Totální herbicid vyhubí veškerou zelenou vegetaci, která do 2–3 týdnů odumře, a navíc v půdě se ihned odbourává a nezanechává v ní žádná rezidua.

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter