Jak používat totální herbicid?

Období: Jaro
Měsíc: Březen
Téma: Rostliny

Před založením nové zahrady: vysázením okrasných keřů, stromů či trvalek, založením zeleninové zahrádky, než vysejeme či položíme nový trávník, je výhodné použít tzv. 'totální herbicid'. Chemický prostředek, který ničí v krátké době jedoleté a vytrvalé plevele i na velkých plochách. Čistý bezplevelný pozemek je totiž základem pro následnou péči o nové výsadby. V bezkonkurenčním prostředí má nově založená zeleň více vláhy a živin a proto rychleji koření a spolehlivěji roste.

Totální herbicidy se ředí v potřebném poměru s vodou (podrobnosti v přiloženém návodu)Roztok se aplikuje postřikovačem pečlivě na určenou plochu. Dle počasí a hustoty zaplevelení a tipu postřiku se aplikuje dávka 15-30 ml / 1 litr vody/30-50m2. Složení musí být dle zákona přesně uvedeno na obalu, účinnou látkou je nejčastěji glyfosát nebo jeho sůl.

Totální herbicid přijímají pouze zelené části rostlin - nejvíce listy. Cévními svazky je následně rozveden do celé rostliny, také do kořenů a oddenků. Usychá nejen nadzemní část (listy a stonek), ale kompletně celá rostlina i s kořeny.Vytrvalé, hluboko kořenící plevele (smetanka, pcháč či pýr) během 10-14 dnů po aplikaci (v závislosti na průběhu počasí) nejdříve vadnou, žloutnou, stáčí se, zasychají a zcela odumírají.

Přípravky které máme vyzkoušené a DOPORUČUJEME: Dominátor, Gladiátor, Glyfo, Roundup, Touchdown quatro a další, používáme též v kombinaci s velmi účiným Garlon na přesličku, bolševník a ostružiník

pracovní postup aplikace postřiku a příprava pozemmku před výsadbou

  • Postřik aplikujeme v bezvětří a při teplotě ideálně kol 20°C nejméně však 15°C.
  • Pečlivě si přečteme příbalový leták a dle návodu naředíme potřebné množství roztoku.
  • Aplikaci provedeme pečlivě a šetrně k okolí i sobě, ochranné pomůcky jsou nutností, nepijeme, nejíme a nekouříme, dbáme na to, aby postřik nezasáhl v okolí rostliny, které nejsou určeny k likvidaci.
  • Po 14-20 dnech DOPORUČUJEME postřik opakovat pro zesílení účinku a úplnému vyčištění plochy od plevele.V některých případech je nutné totální herbicidy kombinovat (Roundup na ruderální plochy s Garlonem na přesličku, bolševník a plané ostružiny).
  • Zaschnuté nadzemní části odstraníme či zapravíme (dle velikosti likvidovaných plevelů) do země a půdu zpracujeme rotavátory.
  • Pozemek srovnáme, odstraníme hroudy.
  • Rozmístíme rostliny a sázíme, či vyséváme nebo pokládáme travní koberce.
  • Mezi vysazené rostliny položíme mulčovací textilií, jejich nadzemní části protáhneme do vystřihaných otvorů.
  • Překryjeme kůrou nebo jiným mulčovacím materiálem - geotextilie a mulč udrží výsadby lépe a déle bez plevele a zajistí menší odpar vody.

Totální herbicidy používáme také při odstraňování plevelů rostoucích ve spárách zámkové dlažby a na zpevněných plochách, či okolo plotu , lokálně ve výsadbách , kolem staveb apod.

Pokud aplikujeme herbicid na čerstvé řezné plochy nežádoucích plevelných dřevin zabráníme jejich novému obrážení. Látku v neředěné koncentraci aplikujeme štětečkem přímo na řeznou plochu.

Přípravky nezanechávají v půdě žádné zbytky a proto je možné, ihned po zaschnutí ničeného plevele, výsev či vysadba nových rostlin. Herbicidy je možné používat po celou dobu vegetace-nejlépe však dřív než plevele nasadí na květ.

Plevele ničíme dříve, než vytvoří semena!!!

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter