Okurky nakládačky - vybíráme semínka, vyséváme, sázíme

Období: Jaro
Měsíc: Únor
Téma: Rostliny

Okurka nakládačka-tradiční zelenina našich zahrádek. Recepty na jejich konzervaci se uchovávají jako rodinné dědictví. Poradíme Vám jak vybrat správná semínka a vypěstovat kvalitní sazenice. Semena zeleniny snadno a rychle nakoupíte na našem e-shopu.

  • Okurka vyžaduje záhřevné, hlinité, humózní půdy, teplé a chráněné stanoviště
  • Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim.
  • Při předpěstování sadby provádíme výsev obvykle v březnu.Ve skleníku udržujeme stálou teplotu vzduchu a zajišťujeme větrání.
  • Ve stadiu začátku tvorby pravých listů rostlinky přesazujeme do větších květináčků.
  • V druhé polovině dubna, rostliny zvykáme - ven na záhon vysazujeme po 15. květnu, při hrozbě nízkých teplot, raději s výsadbou ven počkáme a nebo přikryjeme bílou netkanou geotextilií
  • Někeré odrůdy pěstujeme bez problémů na poli, jiné dají přednost skleníku. Lze je pěstovat také v mobilních nádobách na balkóně
  • Výhodná je zálivka podmokem, ne nalist , kdy se zvyšuje nebezpečí napadení rostliny plísní.
    • Výsev provádíme od poloviny dubna do 10. května. V případě časných výsevů na pole je možné použití netkané textilie, kterou mohou být okurky přikryté až do doby začátku kvetení.
    • Během vegetace udržujeme porost v čistém bezplevelném stavu plečkováním a okopávkou. V případě sucha zavlažujeme, raději větší dávky vody méně často.
    • Doporučujeme používat k ošetřování proti plísni okurkové přípravky v intervalech 10–14 dní, při silném napadení i 7–10 dnů

    Už jste vyzkoušeli ?

    Roubované sazenice okurek mají větší výnosy a jsou odolnější proti plísním a virózám. Plodí déle

    Okurky nakládačky

    Odrůdy s hrubou řídkou bradavičnatostí – hruboostné:

    Lze je doporučit jak do typicky okurkářských oblastí, tak především do oblastí s méně vhodnými klimatickými podmínkami. Vyznačují se mohutnější kořenovou soustavou, silnějším růstem a vyšší vitalitou. Lépe snášejí méně vhodné klimatické i pěstitelské podmínky. Z 1 m2 lze sklidit 5,4 – 7 kg plodů.

    ADMIRA SM F1 – hybrid s kvalitními plody tupého zakončení a štíhlého tvaru. Plody mají bílé ostny a jen zřídka deformují. Vzhledem k intenzivnímu nárůstu plodů doporučujeme intenzivní sběr třikrát týdně. Bujný růst a mohutný kořenový systém umožňují rostlině překonávat i horší klimatické podmínky, a proto je vhodná i k pěstování v okrajových pěstitelských oblastech. Má výraznou polní rezistenci k plísni okurkové. Je rezistentní k černi okurkové a CMV.

    BÁRA SM F1 – velmi raná, středně vzrůstná odrůda s vysokou odolností k plísni okurkové. Poskytuje delší, štíhlé, tmavozelené plody s hrubými ostny. Je odolná k přerůstání plodů – poskytuje velmi příznivý podíl třídění. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem.

    BLANKA SM F1 – hybrid s největším stupněm tolerance k plísni okurkové. Plod je štíhlý, střední, s hrubou bradavičnatostí a bílým ostnem, s výraznou odolností k deformacím. Má velmi bujný vzrůst a výborně regeneruje. Vyznačuje se celkově výborným zdravotním stavem, dobře snáší horší klimatické podmínky, nižší i vysoké teploty s relativním nedostatkem vláhy. Je rezistentní k černi okurkové a CMV, má dobrou toleranci k bakterióze a antraknóze listů.

    BOHEMIA SM F1 – velmi raná středně vzrůstná odrůda s vysokou odolností k plísni okurkové. Poskytuje delší, štíhlé tmavozelené plody s velmi příznivým podílem třídění. Bohemia je geneticky nehořká.

    NORA SM F1 hybrid s převážně samičím květenstvím. Má velmi kvalitní pomalu přerůstající a málo deformující plody s bílým hrubým ostnem a tupým koncem. Vzhledem k bujnému růstu a bohatému kořenovému systému dobře snáší i méně příznivé klimatické podmínky a intenzivně regeneruje. Je rezistentní k černi okurkové a CMV.

    REGINA SM F1 (kód 2302) – hybrid s převážně samičím květenstvím. Plody s hrubými bílými ostny jsou vysoké kvality, nedeformují a přerůstají jen pomalu. Má příznivé třídění plodů. Má bujný růst a mohutný kořenový systém zajišťující rychlou regeneraci. Vyniká tolerancí k plísni okurkové, je rezistentní k černi okurkové a CMV, tolerantní k antraknóze.

    IWONNA SM F1 – středně raný hybrid, kompaktního vzrůstu. Odrůda s geneticky nehořkými plody, tupého tvaru s bílými ostny. Velmi odolná vůči plísni okurkové. Plody jsou zvláště vhodné pro výrobu kvašáků.

    Odrůdy s hrubou hustou bradavičnatostí – hruboostné:

    CHANTAL SM F1 – (kód 2311) – nová odrůda s netradiční hustou, ale hrubou bradavičnatostí. Překvapí Vás vysokou tolerancí k plísni okurkové. Poskytuje atraktivní velmi vyrovnané plody, které umožňují dosáhnout vysoký podíl třídění v kategorii I.

    Odrůdy s jemnou hustou bradavičnatostí – hustoostné:

    Doporučujeme je především do typicky okurkářských oblastí. Jsou celkově méně vzrůstné a citlivější k chladnému počasí. Z 1 m2 lze sklidit 3,5 – 8 kg plodů.

    FATIMA SM F1 (kód 2321) – hybrid se štíhlými plody s bílým hustým ostnem. Zůstává štíhlý i při přerůstání. Plod je geneticky nehořký. Nať je méně vzrůstná, uplatní se v typicky okurkářských oblastech. Je rezistentní k CMV, černi okurkové, padlí okurkovému, s výraznou polní rezistencí k plísni okurkové. Je citlivější k nedostatku vláhy a chladu. Doporučujeme pro zahrádkáře.

    CHARLOTTE SM F1 kolekce NEJ - velmi raná, hustoostná nakládačka s převážně samičím kvetením. Plody jsou štíhlé, delší, tvarově vyrovnané s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Vyznačuje se raností, vysokým výnosovým potenciálem, odolností k deformacím a vysokou tolerancí k plísni okurkové. Rostliny se vyznačují středním vzrůstem, doporučujeme pěstování v hustějším sponu. (3–4 plody na nodu).

    ORNELLO SM F1 – hybridní poloraná odrůda okurky nakládačky. Rostlina je slabě vzrůstná, kvetení je převážně samičí, délka plodů je středně dlouhá a plody jsou štíhlé, bradavičnatost jemná, hustší s bílým ostnem, geneticky nehořké. Vyznačuje se vysokým výnosovým potenciálem, vitalitou, odolností k přerůstání a deformacím a výraznou odolností k plísni okurkové. multifruit (3–4 plody na nodu).

    Partenokarpické okurky s  hrubou bradavičností

    Partenokarpické okurky nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, jsou vhodné pro pěstování při nedostatku opylovačů ve foliových krytech.

    DAFNE SM F1 – naše první partenokarpická okurka s hrubou bradavičnatostí. Velmi výnosná odrůda určená pro intenzivní způsob pěstování. Vhodná pro polní pěstování i do fóliovníků na jarní i podzimní přirychlování.

    Partenokarpické okurky s jemnou bradavičností

    Partenokarpické okurky nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, jsou vhodné pro pěstování při nedostatku opylovačů ve foliových krytech.

    HARRIET SM F1 (kód 2326) – velmi raná, hybridní, partenokarpická odrůda. Tupé, geneticky nehořké plody s bílými ostny. (3–4 plody na nodu).

    SONADA SM F1 – výnosná partenokarpická nakládačka se štíhlými, vyrovnanými plody. Vyniká raností a vysokým výnosem. Doporučujeme pro intenzivní způsoby pěstování s využitím kapkové závlahy. Má velmi dobrý zdravotní stav včetně vysoké tolerance k plísni okurkové. multifruit (3–4 plody na nodu).

    ELISABET SM F1 (kód 2330) – velmi raná, hybridní, partenokarpická odrůda, s pevnými, jemně ostnitými plody tmavé barvy. Odrůda je nehořká, odolná k deformacím. Pro velmi rané sklizně je doporučená pro pěstování ve fóliových krytech. Vhodná pro pěstování na Vertico systému. Je rezistentní k CMV, černi okurkové, tolerantní k padlí.

    SONADA SM F1 – výnosná partenokarpická nakládačka se štíhlými, vyrovnanými plody. Vyniká raností a vysokým výnosem. Doporučujeme pro intenzivní způsoby pěstování s využitím kapkové závlahy. Má velmi dobrý zdravotní stav včetně vysoké tolerance k plísni okurkové. multifruit (3–4 plody na nodu).

    ZSOFI SM F1 – raná, hybridní, partenokarpická odrůda kompaktního vzrůstu. Plody jsou štíhlé, s bílými jemnými ostny, vyrovnaného tvaru, geneticky nehořké.

    Pamatujte!

    Čím více slunce a vláhy okurkám dopřejeme tím větší bude úroda.

DOPORUČUJEME: Na záhon položte netkanou černou geotextilii a vystřihejte otvory na rostliny. Ušetříte si časté pletí i zalévání (geotextilie po zálivce udrží déle substrát vlhký a plevel skrz ní neproroste)

tento článek vznikl za laskavé podpory SEMO a.s.

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter