Cibule - nechybí v žádné kuchyni

Období: Jaro
Měsíc: Leden
Téma: Rostliny

Pěstování cibule není pro úplné začátečníky jednoduché. Proto pro Vás máme několik osvědčených rad. Pokud je dodržíte, úspěch bude zaručen. Nejlepší salát je přece ten s 'domácí' cibulí, žádná jiná nemá takový 'říz'. Vždyť je v ní ukryto tolik laskavé péče a námahy....Semena zeleniny snadno a rychle nakoupíte na našem e-shopu: http://www.florapark.cz/zahradnicke-potreby/osiva/zelenina.html.

  • Pro pěstování cibule jsou nejvhodnější středně těžké hlinitopísčité půdy
  • lépe se jí daří v záhřevných polohách a na slunných stanovištích.
  • Zastínění cibuli neprospívá, snižuje výnos kvalitních cibulí.
  • Zařazujeme ji do druhé až třetí tratě s dobrou zásobou živin, sem patří zelenina, která nesnáší přímé hnojení, přesto je na živiny náročná.

Pěstování cibule ze semínek

  • Vyséváme co nejdříve na jaře, aby semena měla dostatek vláhy, do řádků 30 – 35 cm vzdálených, do hloubky 2 – 3 cm
  • V řádku jednotíme podle potřeby na 4 – 5 cm.
  • Pravidelně zbavujeme plevele a udržujeme provzdušněnou strukturu půdy.
  • Závlaha je vhodná, ale pouze do poloviny července
  • V uzavřených polohách a ve vlhčím období vyžaduje cibule od poloviny června ochranu fungicidy proti plísni cibulové.
  • Sklízíme, když je nať z poloviny rostlin polehlá a cibule mají žlutohnědou slupku
  • Dosoušíme na záhonech nebo na roštech

Pěstování cibule ze sazečky.

K této technologii pěstování jsou vhodné zejména odrůdy ŠTUTGARTSKÁ, VŠETANA a KARMEN.

  • Pro předpěstování sazečky vyséváme osivo od března do poloviny dubna hustě do řádků.
  • Na 10 m2 potřebujeme přibližně 100 g osiva..
  • V době, kdy cibulky dosáhnou síly tužky, porost vytrháme a necháme na slunci zatáhnout.
  • Optimální teplota pro skladování je do 5oC.
  • Příští rok sazečku vysazujeme na záhon brzy z jara tak, aby konec krčku mírně vyčníval nad povrch záhonu.
  • Na metr čtverečný vysazujeme 100 – 300 g cibulek ve sponu 20 x 8–10 cm.
  • Cibule pěstované ze sazečky mají oproti přímo setým cibulím horší skladovatelnost, ale podstatně ranější sklizeň.

Víte že ?

Pěstujeme i přezimující odrůdy.... Ozimé odrůdy jsou zajímavé zejména pro dosažení rané sklizně, protože dozrávají ještě dříve než cibule pěstované ze sazečky. Osivo vyséváme od poloviny srpna do začátku září (časný výsev způsobuje vybíhání, pozdní pak vymrzání nedostatečně vyvinutých rostlin). Po výsevu je nutné zabezpečit dostatek vláhy pro vzcházení rostlin tak, aby rostliny začaly rychle růst a do zámrazu dosáhly tloušťky minimálně 5 mm.

Odrůdy žluté cibule :

ALICE SM – poloraná, výnosná odrůda. Kulovitá, žlutohnědá, středně velká cibule je obalena pevnými, dobře přiléhajícími suknicemi. Krček je středně silný, dobře zatahuje. Je určena převážně pro přímé jarní výsevy. Dužnina je pevná, bílá až nažloutlá, příjemné, mírně palčivé chuti. Vyniká stabilním výnosem a přizpůsobivostí. Má dobrý zdravotní stav a je výborně skladovatelná. Stejnoměrně vyzrává, do sklizně dochází v polovině srpna. Vegetační doba 122 dní, průměrná hmotnost cibule 55 g.

DAGMAR SM – výnosná poloraná odrůda amerického typu. Vytváří velké kulaté cibule s pevnou světle bronzovou suknicí a velmi dobrou skladovatelností. Mezi její přednosti patří i mohutný kořenový systém, který ji předurčuje i pro pěstování v sušších oblastech.

LUSY SM – raná odrůda jarní cibule se středně vzrůstnou, vzpřímenou natí (o cca 5 dní ranější než ALICE). Cibule jsou kulaté, střední až velké, s tmavší žlutohnědou barvou. Mezi její přednosti patří pevná suknice, která dobře snáší mechanizovanou sklizeň i následné třídění. Krček je užší a během dozrávání výborně zatahuje, proto je LUSY velmi dobře skladovatelná.

ELISTA SM –odrůda jarní cibule vytvářející podlouhlé, tupě zakončené cibule, které jsou ideální pro krájení na kolečka. Slupka je světle bronzová a dobře přiléhá. Odrůda je střednědobě skladovatelná.

OWA –polopozdní odrůda žluté jarní cibule, netradičního, dlouze oválného tvaru. Díky jemné, krémově bílé dužnině je tato cibule ideální k přímému konzumu, při krájení na plátky oceníme její tvar. Odrůda je jen krátkodobě skladovatelná. Pěstujeme jako ostatní jarní cibule.

ŠTUTGARTSKÁ - světová odrůda s dobrými konzumními hodnotami a výbornou skladovatelností. Cibule je plochá, větší, se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi. Krček dobře zatahuje. Dužnina je bílá, pevná, výrazně ostřejší chuti. Pěstuje se zejména ze sazečky. Není vhodná pro pěstování na těžších půdách. Průměrná hmotnost cibule je 64 g.

VŠETANA – tradiční osvědčená poloraná odrůda pro pěstování z jarních výsevů i ze sazečky. Při pěstování z výsevu je velmi dobře skladovatelná. Vegetační doba od výsevu je 130 dní, od výsadby sazečky 90 – 110 dnů. Cibule je vřetenovitého tvaru, okrově žlutá s tenkým, dobře se zatahujícím krčkem. Bílá až nažloutlá dužnina je pevná, jemně nasládlé chuti. Nemá zvláštní nároky na agrotechniku, cibule jsou odolné k mechanickému poškození, ale vyžaduje rychlou sklizeň a úpravu. Sklizeň sázené cibule zahajujeme v druhé polovině července, seté od poloviny srpna. Průměrná hmotnost cibule seté je 52 g, sázené 68 g. Cibule pěstovaná ze sazečky je sice méně skladovatelná než z přímého výsevu, ale má cca o 20% větší výnos.

GLOBO – odrůda obří lahůdkové žluté cibule jemné chuti. Při únorovém předpěstování sazenic a pozdější výsadbě na záhon dosahuje hmotnost cibulí až 1 kg. Má malý počet suknic a velmi jemnou dužninu s menším obsahem silic, proto je výborná do čerstvých zeleninových salátů a na přímý konzum. Výnosná odrůda, avšak s velmi krátkou skladovatelností.

Odrůdy červené cibule :

KARMEN SM – poloraná, karmínově červená až fialová cibule ploše kulovitého tvaru určená jak pro přímé jarní výsevy, tak pro pěstování ze sazečky. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi jednotlivými suknicemi, výborné pikantní chuti. Při pěstování z výsevu je velmi dobře skladovatelná. Výnos a intenzita vybarvenosti jsou na světové úrovni. Vynikající salátová cibule vhodná především pro konzum v syrovém stavu. Při zpracování vyššími teplotami dochází k nežádoucí změně barvy. Průměrná hmotnost cibule sázené je 69 g, seté 50 g.

Odrůdy bílé cibule :

AGOSTANA – výnosná pozdní odrůda bílé cibule s jasně bílo-stříbřitou barvou a to jak slupky, tak i uvnitř. Udržuje si velmi dobře jednotný vřetenovitý tvar. Při krájení zůstává cibule kompaktní a nerozpadá se. Je určena pro přímou spotřebu, krátkodobé skladování i průmyslové zpracování. Je výrazně tolerantní k plísni cibulové.

ALBIENKA SM – středně raná odrůda určená pro jarní výsevy. Listy vzpřímené až polovzpřímené, středně zelené, se střední až silnou voskovou vrstvou. Ohnutí špiček listů není nebo je velmi slabé. Cibule má ploše kulovitý tvar a je středně velká s bílou barvou horních suchých, středně přiléhajících suknic a s nazelenalým odstínem doplňujícím základní barvu horních suknic. Obsah sušiny vysoký (nad 14%). Vhodná kromě přímé spotřeby a krátkodobého skladování i pro sušení. Je vhodná i pro pěstování ze sazečky.

BLANCO DURO - MAXI – odrůda středně pozdní až pozdní cibule kulatého tvaru. Cibule jsou bílé barvy a dorůstají do obří velikosti 0,5 – 1 kg. Z důvodu velikosti cibulí doporučujeme větší spon. Je jen krátkodobě skladovatelná.

Odrůdy cibule Šalotky :

Allium ascalonicum L.

AMBITION F1 – odrůda žluté šalotky s výraznou jemnou chutí. Určená pouze pro množení semenem. Šalotka má proti cibuli kuchyňské více silice, více vitaminu C, cukrů a také více vody. Je rovněž velmi bohatá na minerály. Je výborně skladovatelná..

PRISMA F1 – odrůda světle červené šalotky jemné aromatické chuti. Určená pouze pro množení semenem. Šalotka má proti cibuli kuchyňské více silice, více vitaminu C, cukrů a také více vody. Je rovněž velmi bohatá na minerály. Je výborně skladovatelná.

Odrůdy ozimé cibule

HIBERNA – výnosná ozimá odrůda s velkou kulovitou až mírně ploše kulovitou cibulí se středním až silnějším krčkem. Dužnina je bílá, pevná, jemné, velmi dobré cibulovité chuti. Cibule je obalena suknicemi žlutohnědé až bronzově hnědé barvy s tmavším žilkováním. Rostliny velmi dobře přezimují. Lze ji sklidit jako cibuli s natí – zelenačku, jako čerstvou i suchou. Vegetační doba je od ledna do sklizně cibule s natí 163 dní, do sklizně čerstvé cibule 185 dnů a suché 205 dnů. Termín sklizně zelenačky je druhá dekáda června. Hmotnost tržní cibule je 55 - 65 g. Je krátkodobě skladovatelná..

AUGUSTA – ozimá cibule krátkodenního typu, velmi dobře přezimující, ploše kulovitého tvaru se středním krčkem. Je velmi raná (o deset až čtrnáct dní ranější než HIBERNA), určena k nejranější sklizni na zeleno a pro velmi ranou sklizeň čerstvé cibule. Má žlutou suknici s bílou aromatickou dužninou jemné chuti. Není dobře skladovatelná.

Cibule jako dekorace ?

Tvar cibule může být kulovitý, plochý, protáhle kuželovitý nebo také protáhle kulivitý. Barva cibule přechází od nejrůznějších odstínů žluté, temně i světle fialové, červené až do sněhově bílé...Jsou pěkné vyskládané vedle sebe na ošatce...

[widgetkit id=103]

tento článek vznikl za laskavé podpory SEMO a.s.

Další články

Rané brambory - sadba, odrůdy

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů. Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Rané brambory - sadba, odrůdy

Jarní péče o trávník

S ošetřováním trávníku začínáme po roztátí posledního sněhu. Prvním krokem je pečlivé vyhrabání suché trávy a listí , abychom zajistily kořenům přísun vody, vzduchu a světla.

Jarní péče o trávník

Newsletter