Voňavé bylinkové dny

Autor:   Jiná Zahrada 03. 04. 2018 Aktuality

V dubnu jarní nabídku zahradních centech provoněly Bylinkové dny. Denně pro Vás připravujeme čerstvou nevšední nadílku bylinek a koření do Vaší kuchyně. Sami si můžete dopěstovat semínka koriandru či fenyklu, nasušit květy hojivého heřmánku pravého či vyzkoušet novou vůni a chuť různých druhů šalvěje či máty. Přesvědčit se že smil italský opravdu připomíná kari. Kromě semínek ky prodáváme bylinky jako sazenice na dopěstování nebo jako vzrostlé rostlinkyv květináčích přímo k řezu. Některé Vám představujeme i i zde :

Majoránka zahradní. Origanum majorana Majoránka zahradní se v 16. století se rozšířila ve střední Evropě jako léčivka,koření i jako rostlina odstraňující pach v kabelkách a taškách. Práškem se leštil nábytek. U nás se pěstuje jako jednoletá rostlina na plném slunci a suché písčité půdě. Dorůstá výšky 20 cm.

sklizeň : výhonky, které začínají kvést nebo kvetou, střiháme po celé léto, nejlépe v ranních hodinách po oschnutí rosy. Nať mrazíme nebo usušíme zavěšenou ve svazečcích nebo rozloženou v řídkých sítech na stinném, vzdušném, teplém místě či v sušičce při 40 °C.

použití: majoránka je oblíbeným kořením k masu, luštěninám, rajčatům a dále do polévek, pizzy a pokrmů z brambor. Je součástí směsí bouquet garni a provensálského koření. Čaj podporuje vylučování žluče a trávicích šťáv a uklidňuje nervy.

Smil italský Helichrysum italicum (vůně KARI) popis a použití: Keřovitě rostoucí stálozelená trvalka s velmi úzkými aromatickými stříbrně šedými listy. Dorůstá výšky 60cm. Květenství tmavě žluté . Kvete od léta do podzimu. Vyžaduje slunečné polohy, na jaře se doporučuje seřezat nadzemní část, je vhodné volit chráněné stanoviště. Požívá se stejně jako kořenící směs kari. Listy se sbírají kdykoliv, čerstvé nebo sušené se přidávají do polévek, k dušenému masu, zelenině nebo rýžových jídel. Také léčí jizvy, modřiny, rány a otoky. Čaj ze smilu je používán jako odhleňovací proti kašli. Vhodná i k řezu do suchých vazeb. Svou vůní odpuzuje moly.

Heřmánek pravý . Matricaria recutita je jednoletá, 10 – 50cm vysoká bylina s typicky voňavými květy bílé barvys zlatožlutými terči.

použití : Heřmánek pravý je jedna z nejpopulárnějších léčivých bylin. Běžně se používá jak v lidovém léčitelství, tak ve farmaceutickém průmyslu. Sbírají se květy , které mají široké a všestranné

využití: působí jako silné spasmolytikum, mají sedativní účinek na psychiku a působí jako antimikrobiální prostředek a analgetikum. Jeho použití je tak široké, že se dá říct, že téměř neexistuje oblast, kde by heřmánek nemohl více či méně pomoci. Je součástí mnoha čajů, používá se ke koupelím a často i v kosmetice.

K léčebným účelům se pěstuje průmyslově na polích. Miluje slunce a propustné písčité půdy

Prodej květináčů, substrátu pro bylinky, semínek, hnojiv a dalších zahradnických potřeb i potřeb také na našem e-shopu.

DOPORUČUJEME:

Právě vyšlo nové číslo jarního časopisu sdružení profesionálních zahradních center(jsme členy) : TIP jaro 2018

V příloze dubnový AKČNÍ LETÁK

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.