Vybíráme sazenice jahod

Autor:   Jiná Zahrada 11. 02. 2017 Rady & Inspirace

Vybírejte dobře-kvalitní sadba jahod zaručuje dobrou úrodu. Kultura jahod by se měla každé 3 roky obnovovat, aby se ovoce rodilo stále v hojném množství a výborné kvalitě.

Sadba jahod pro novou výsadbu musí být naprosto zdravá, jahodníky si dobře prohlédněte zda netrpí různými virózami-pokroucené listy, bílé nebo červené skvrny na listech či celé červené okraje listů. Rostliny vybíráme podle vhodnosti ke zpracování, plnosti chutě a odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Máme na vybranou: z odrůd ranných, středně ranných, středně pozdních a pozdních, velkoplodých, měsíčních, dvakrát plodích či převislých.

Sazenice jahod vysazujeme v těchto termínech:

JARNÍ VÝSADBA – vysazujeme celý březen, duben, květen: sázíme frigo(chlazené sazenice sklízí se na podzim a chladí se při teplotě -1°C až do expedice to je od zimy maximálně však do května), zelené i zakořenělé sazenice

LETNÍ VÝSADBA – vysazujeme srpen, září, říjen: sázíme zelené a zakořenělé sazenice

CELOROČNÍ VÝSADBA – vysazujeme zakořenělé sazenice od srpna do konce září, čím později jahody zasadíte tím menší bude první úroda.

Sazenice sázíme do dobře vyživené půdy, ne příliš suché, mohou být na slunci i v polostínu. Jahody lze pěstovat v malé zahrádce i na velkém poli. Pro zdravý růst potřebují dostatek živin a vody (ale pozor při přemíře vody hrozí plísně a hniloby). Pro rychlejší zrání je lepší dostatek slunce.

K nejznámějším, u nás pěstovaným, odrůdám patří : Senga Sengana, Korona, Rujana, Ostara, Lidka

Popisy vybraných odrůd

Rané velkoplodé odrůdy:

ELVÍRA – velké lesklé, pevné plody s červenou dužninou, chuť navinulá, jemná, slabě aromatická. Plodnost velká a odolnost proti chorobám vysoká.

ELSANTA – pevný, velmi velký plod, středně lesklý a světle červený. Dužnina světlá, plná a výrazně šťavnatá. Chuť sladká a aromatická. Plodnost velká.

HONEOYE – velký a středně velký plod, intenzivně lesklý, tmavě červený. Dužnina středně pevná, chuť nasládlá, aromatická. Plodnost velká, odolnost proti chorobám vysoká.

RUMBA – Novinka!- plody velké, plně červené a lesklé atraktivního vzhledu.Velice raná odrůda. Odolnost na všechny známé nemoci vysoká.

Polorané velkoplodé:

KARMEN – česká odrůda s atraktivními velkými, ledvinovitými plody, tmavě červené, lesklé barvy. Dužnina tmavě červená, šťavnatá s dutinkou. Chuť velmi sladká a aromatická, vynikající. Odrůda má velkou plodnost a je odolná vůči chorobám. Plody o váze až 200g.

SONÁTA: Novinka! Velké, těžké, lesklé plody pravidelně krátce kuželovitého tvaru světle červené barvy. Chuť výrazně sladká, šťavnatá velice lahodná.

KORONA – středě velký plod, lesklý, červený. Dužnina červená, pevná a velmi šťavnatá. Chuť navinulá, aromatická. Odrůda má velkou plodnost a je odolná vůči chorobám.

INDUKA- plod velký, tmavě červené, lesklé barvy. Dužnina tmavě červená, pevná a šťavnatá. Chuť navinule sladká, aromatická. Plodnost velká, odolnost proti plísni šedé je nízká.

DUKÁT – plod velký až velmi velký, tmavě červený, lesklý – po utržení matný. Dužnina tmavě červená, pevná, šťavnatá. Chuť sladká, velmi aromatická. Plodnost střední až velká, odolnost proti plísni šedé je střední.

DAGMAR- česká odrůda se středními až velkými plody, tmavě červené lesklé barvy. Dužnina tuhá, chuť sladkokyselá, aromatická. Plodnost velká, odolnost proti hnilobě krčků a kořenů je nízká.

SENGA SENGANA – velice oblíbená odrůda, plody dobré kořeněné chuti střední velikosti, tmavě červené lesklé barvy. Dužnina středně pevná, šťavnatá. Chuť sladce navinulá a aromatická. Plodnost velká, jedna rostlina má až 150 plodů.

POLKA – plody jsou středně velké, tupě kuželovitého tvaru, tmavě červené barvy. Dužnina plodů pevná s delší trvanlivostí, chuť středně sladká. Odrůda velice výnosná. Odolná vůči houbovým chorobám.

SALSA – Novinka velké plody krásné červené barvy s výrazným aroma. Tvar plodů pravidelný. Odrůda vhodná do všech pěstitelských poloh.

FIGARO – Novinka! veliké plody zploštělého tvaru. Chuť sladká, barva leskle červená. Plodnost střední.

DARSELECT – veliké plody světle červené barvy výrazně sladké. Plod pevný a šťavnatý. Odolnost proti chorobám vysoká.

Pozdní odrůdy:

TENIRA – středně velké plody, lesklé, světle červené. Dužnina světle červená, pevná, šťavnatá. Chuť navinulá, aromatická. Plodnost je velká, odolnost vůči chorobám je vysoká.

BOUNTY – středně velký plod, silně lesklý, tmavě červený. Dužnina tuhá, středně červená. Chuť sladká, aromatická. Plodnost velká, odolnost proti plísni šedé je střední, náchylná na jarní mrazíky.

DITA(2002)– česká odrůda se středně velikými plody pravidelného tvaru, lesklé červené barvy. Dužnina tuhá s výraznou dutinkou uvnitř plodu. Chuť navinulá, aromatická. Odolnost proti chorobám vysoká.

FLORENCE– Novinka! Plody veliké a těžké, velice chutné, tmavě červené barvy. Zraje koncem června.

SYMPHONY – Novinka! Plody středně veliké světle červené s výrazným ovocným aroma. Šťavnaté, chuť sladká. Vhodná do všech pěstitelských oblastí.

Stáleplodící:

SELVA – velké, pevné plody jemně aromatické, světle červené. Nenáročná na ošetřování během pěstování a ze všech stáleplodících nejvitálnější. Odrůda má obrovský výnos plodů. Plodí od června do října.

AROMAS – velice plodná a chutná odrůda. Plody velké a výrazným aroma. Plodí od června do října

Mara de Bois – plody středně veliké, barva tmavě červená, chuť je sladká velice dobrá, aromatická, zraje v červnu, potom v srpnu,září až říjnu podle klimatických podmínek, použití: na terasy, balkóny, vysazená do nádob s menším prostorem. Patří mezi převislé, protože dokáže v témže roce plodit na sazenicích ze šlahounů. Často se pěstuje v závěsných nádobách a květináčích. Šlahouny ze sazenicemi dosahují délky až tři metry. Výborná chuť a vysoká plodnost ji řadí mezi nejpěstovanější převislé odrůdy. Pěstuje se i na záhonech klasickým způsobem.

DIAMANTE – Stáleplodící odrůda amerického původu. Plody jsou obrovské, kuželovitého tvaru, sytá a lesklá barva, chuť je středně sladká. Odrůda náročnější na výživu.

DOPORUČUJEME:Po výsadbě na záhon položte netkanou černou geotextilii a vystřihejte otvory na sazenice. Ušetříte si časté pletí i zalévání (geotextilie po zálivce udrží déle substrát vlhký) a ještě další výhody-rychlejší dozrávání, také při sběru budou plody krásně čisté. Na balkony a do mobilních nádob v malých prostorech doporučujeme výsadbu jahod převislých či měsíčních - děti je milují. VYZKOUŠEJTE TAKÉ BÍLÉ JAHODY S PŘÍCHUTÍ ANANASU-PINEBERRY.

  • Období: Jaro
  • Měsíc: Březen
  • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.