Zakládáme živé ploty z listnatých i jehličnatých dřevin.

Autor:   JZ 03. 03. 2014 Rady & Inspirace

Před prvním nákupem si rozmyslete, zda chcete stálezelenou okrasu, kvetoucí nebo vám nebude vadit, když na podzim opadá. Výběr ovlivňují klimatické podmínky, ale také architektura domu i styl a okolí.

Aby byl živý plot opravdovou výzdobou zahrady, musí stále tvořit souvislou, pěkně olistěnou a tím i dobře uzavřenou a stejnoměrně hustou plochu.

Je proto důležité volit takový druh, jemuž plně vyhovují dané klimatické a půdní podmínky.

Má-li přesto vydržet živý plot v dobrém stavu po několik desetiletí, musíme mu zvlášť pečlivě připravit půdu, zásobit ji živinami a za dlouho trvajícího sucha i zalévat. Zvlášť pečlivě musí být připravena půda pro tvarované živé ploty, které nutíme pravidelně opakovaným sestřihováním ke stálé obnově náhradních orgánů, takže vyčerpávají z půdy živiny ve zvýšené míře. Živé ploty musí mít také dostatek volného prostoru.

Nesmějí se vysazovat pod koruny stromů ani do blízkosti stromů vytvářejících dlouhé a mělké kořeny (jako např. topolů). Není tím řečeno, že by živý plot nemohl být vysazen do zastíněné části zahrady, např. Prunus laurocerasus-Bobkovišeň, Buxus- Zimostráz vždyzelený snesou zastínění dobře, ostatní druhy však mohou být vysazeny jen na místo zastíněné stínem vrženým (např. domem nebo vzdáleným stromem).

Nikdy však nesmí být část živého plotu na výsluní a část ve stínu, neboť by se nevyvíjel stejnoměrně. .

  • Období: Jaro, Podzim
  • Měsíc: Únor, Březen, Duben
  • Téma: Rostliny, Práce na zahradě

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.