Vysazujeme okrasné a ovocné dřeviny

Autor:   Jiná Zahrada 10. 02. 2014 Rady & Inspirace

Předjaří a časné jaro je jedním z nejvhodnějších období pro výsadbu většiny dřevin i trvalek. Podle našich potřeb a nabídky si vybíráme rostliny připravené k výsadbě v různých variantách.

dřeviny prostokořenné...

Prostokořenné keře a stromky jsou zcela vyjmuty z půdy v době vegetačního klidu- na podzim, kdy rostliny ztratí listy. Nechrání je žádný kořenový bal, proto se sázejí brzy zjara nebo později na podzim. Pokud je mírná zima a není promrzlá půda,využíváme i toto období, rostliny pomalu zakořeňují a získají do jara cenný náskok. V našich zahradních centrech nejčastěji jako prostokořenné prodáváme ovocné stromky, které mají kořeny přikryté vlhkým pískem nebo substrátem. Po nákupu je třeba ihned holé kořeny ponořit na několik hodin (maximálně jeden den) do vody a nechat dobře nasát. Před výsadbou kořeny znovu zkontrolujeme a ty poškozené zarovnáme až do zdravé části ostrými zahradnickými nůžkami nebo nožem.

dřeviny kontejnerované...

Celoročně nabízíme v našich zahradních centrech dřeviny pěstované v kontejnerech (nádobách). Hlavní výhodou je možnost vysazovat během celého roku mimo dobu, kdy je půda zcela promrzlá. Ideální nejsou ani dny, kdy je velké horko, protože listy vypařují velké množství vody, rostlina pomaleji koření a musíme hodně zalévat. Výpěstky se sušším balem nejprve ponoříme na chvíli do vody, aby důkladně nasákly.

tzv. " balovky"....

Další možností je nákup rostlin s kořenovým balem. Většinou jde o již vzrostlejší stromy. Manipulace s takovým stromkem je obtížnější, musíme připravit i větší výsadbovou jámu, ale získáme poměrně vzrostlý exemplář, obvykle za dobrou cenu.. Těsně před výsadbou ochranný obal opatrně povolíme.

Jak na to?

Ve všech případech sázíme do dostatečně velké, předem připravené jámy, většinou do stejné hloubky, v jaké žila rostlina původně. Jámu vykopeme větší a její dno a strany ještě narušíme třeba rycími vidlemi.K jehličnatým dřevinám přidáme rašelinu. Ostatním rostlinám můžeme přilepšit zahradnickým substrátem. Novým přírůstkům do zahrady svědčí, když ke kořenům přisypeme dobře rozleželý kompost smíchaný se zahradní zeminou. Kvůli lepšímu růstu, zdraví a hospodaření s vodou můžeme přidat i některý mykorhizní přípravek, rostliny budou lépe kvést a bohatěji plodit. Při zasypávání jámy rostlinou poklepáváme, aby se půda dobře rozmístila okolo kořenů a nezůstaly vzduchové kapsy. Po zaplnění důkladně prolijeme, mírně půdu ušlápneme, aby rostlina byla pevně ukotvena v zemi, a vytvoříme navršením okrajů přiměřeně velkou zalévací mísu. Počítejme s tím, že se zemina trochu slehne, většina rostlin „utopení“, tedy zasazení příliš hluboko, zvládá špatně. Zakrytí povrchu mulčem omezí vypařování zálivkové vody. Potřebu práce a vody nám ušetří, když budeme rostliny zalévat pouze tehdy, je-li to nutné, aby se dobře ujmuly. I tady platí pravidlo raději méně často, ale důkladně. Znamená to nechat prosáknout vodu do dostatečné hloubky. Rostliny si potom natáhnou kořeny pěkně dolů.

  • Období: Jaro, Léto, Podzim
  • Měsíc: Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
  • Téma: Práce na zahradě
Výsadba stromu, Plant Publicity Holland
Více z této kategorie: Myslíme na zahradu - březen »

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.