Magnolie - dělají na zahradě jaro

Autor:   Jiná Zahrada 16. 02. 2015 Okrasná zahrada & dekorace

Magnólie Magnolia L. česky 'šácholan' zjara krášlí naše zahrádky - stromy či keře otevírají své velké dekorativní někdy i vonné květy ještě před rašením listů v různých barvách od bílé přes méně známou žlutou, růžovou až po tmavě nachovou. Přitahují naše oči - jsou překrásné a vznešené.

Rod magnolia zahrnuje okolo sta druhů opadavých či stálezelených okrasných stromů a keřů. Ve volné přírodě rostou v oblastech střední až východní Asie a v severní Americe. Pro naše klimatické podmínky jsou vhodné jenom některé, většinou opadavé druhy a jejich kříženci.

Zásady pro pěstování a výběr stanoviště:

 • Magnolie nejlépe prospívají v teplých a chráněných polohách
 • Preferují plné slunce( ne úpal) či mírný polostín - v zastínění nekvetou
 • Vysazujeme je do hluboké, živné a dobře propustná půdy, přidáme rašelinu a kompost
 • Choroby a škůdci ji napadají ojediněle
 • Magnólie netvarujeme-nepotřebují to. Řez provádíme pouze v nutných případech. Větev čistě odřízneme a ránu začistíme.
 • Po výsadbě doporučujeme keře v prvních letech chránit proti namrzání.
 • Mladé keře magnolie mají mělké kořeny, proto při pletí dáváme pozor, abychom je motyčkou nepoškodili

Žloutnutí listů – chloróza se objevuje při vyšším obsahu vápníku. Lehce se jí zbavíme pohnojením nejlépe minerálními hnojivy s přídavkem železa např. HARMONIE Železo -minerální tekuté zahradní hnojivo s vysokým obsahem železa.

>POZOR! Dužnaté kořeny magnólie v dlouhodobě zamokřeném prostředí snadno zahnívají, rotlina pak neroste a uvadá.

Nejkásnější druhy magnolií a jejich odrůdy :

Některé druhy a jejich kultivary rozkvétají v dubnu a květnu, jiné až v začátkem léta. Rostou pomalu široce rozložitě, proto kolem nich necháváme dostatečný prostor. Pokud ho nemáme, můžeme zasadit druh Magnolia stellata s půvabnými bílými hvězdicovitými květy - je méněvzrůstný - vhodný do předzahrádek i malých zahrad. Magnolie vynikají v trávníku i na pozadí temných jehličnanů.

 • Magnolia soulangiana - velké růžové květy tohoto oblíbeného keře přivítají jaro s opravdovou slávou. Dle počasí vykvétá koncem března, v dubnu
 • Magnolia stellata-magnólie hvězdokvětá patří k nejranějším druhům magnólií, vykvétá již v březnu. Nese velké množství jasně bílých vonných květů na holých větvích před olistěním .Rozvitý květ má tvar hvězdy.
 • Magnolia x loebneri'Léonard Messe' -odrůda magnolie 'Léonard Messel' má výstavní hvězdicovité květy, které jsou zevnitř čistě bílé a zvenčí mají sytě růžový proužek(celý rub květu přechází postupně do jemně růžové) - z dálky to vypadá, že jsou květy celé růžové. Voní málo. Rozkvétá před olistěním, koncem dubna začátkem května. Roste pomalu.
 • Magnolia'Susan'- Květy magnólie Susan jsou mají tvar štíhlých tulipánů lilií navenek sytě temně růžové až červené- nejsytější ze všech magnolií, se světlejším vnitřkem, zůstávají uzavřené po celou dobu kvetení. Kvete velmi bohatě již jako mladý keř.
 • Magnolia sieboldii- v našich zahradách neobvyklý druh šácholanu. Má o něco menší květy než např. M.soulangeana, ale o to možná víc zajímavé - mají jasně bílou barvu s červeným středem díky shluklým tyčinkám. Kvést začíná na začátku léta během června. Jedná se o magnolii pomalu rostoucí do výšky dosahuje 2-5m, ale rychleji vyplní prostor svou šířkou.
 • Magnolia 'Yellow River' - rarita mezi magnoliemi!! - tento druh kvete velkým žlutým květem. Potěší každého kdo chce mít na zahrádce něco neobvyklého.
 • Magnolia 'Sunrise' NOVINKA !! z Číny, je opravdu velice výjimečná. Nádherné květy jsou krémově žluté až bílé, každý okvětní plátek má výrazný růžově purpurový trojúhelník, z jehož špičky se může táhnout tenká linka až vzhůru. Sunrise roste pomalu do kompaktního zaobleného keře do výšky kol 2m.
 • Magnolia'Genie'- Květy magnólie Genie - poupata má velmi temná, vínově černá a otevírají se ve středně velké, při plném rozevření 10-15 cm široké květy tmavě červeně-vínové barvy, která nebledne. Jsou složeny z 6-12 okvětních plátků, které vytvoří kouzelný tvar otevřeného lotosu. Začíná kvést později, až ke konci května . Kvete velmi bohatě.
 • Magnolia'Satisfaction '- Květy magnólie Satisfaction jsou zvenčí sytě purpurově červené přecházející do lehce světlejší v horní části, vnitřek je téměř bílý. Jsou pevné a pohárovitým tvarem připomínají šácholan soulangeův. Vykvétá později než hvězdokvěté druhy. Výhodou této odrůdy je bohaté kvetení již od mladého věku.
 • Období: Jaro
 • Měsíc: Únor
 • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.