Rané brambory - sadba, odrůdy

Autor:   Jiná Zahrada 01. 03. 2016 Užitková zahrada

I přes to, že v dnešní době nové brambory zakoupíme v supermarketech v prvních jarních měsících, pěstuje, ty rané většina zahrádkářů.Na co při jejich sadbě pamatovat? Poradíme osvědčené odrůdy.

Brambory nepěstujeme stále na stejném místě! Ideální mezidobí jsou 4 roky. Jinak hrozí zamoření chorabami a škůdci.

 • Brambory vyžadují dobře vyhnojený pozemek nejlépe hnojem (podzim hnůj 4 kg/m2, jaro NPK 80 - 100 g/m2)
 • Před výsadbou půdu prokypříme, aby se lépe prohřála.
 • Vyzkoušejte: týden před výsadbou po přihnojení zakrýt pozemek průhlednou fólií, teplota půdy se zvýší až o 5 C°- počáteční růst se urychlí .
 • Pro rané sklizně brambory předkličujeme při teplotě 10 - 18 C° po dobu 3 až 4 týdnů.
 • Hlízy rozložíme do bedýnek v jedné vrstvě a umístíme je na světle, tím podpoříme tvorbu krátkých pevných zelených klíčků
 • Ve větším množství necháme sadbu narašit přenesením do místa s teplotou 15 C° po dobu 14 dnů před výsadbou.(Předklíčená sadba poskytne sklizeň o 2-3 týdny dříve, narašená asi o týden).
 • Nejvíce urychlíme sklizeň, zakrytím porostu po výsadbě průhlednou porofólií nebo netkanou textilií. Textilii ponecháme na porostu až do odeznění jarních mrazů, odkrýváme ji jen při okopávce a přihrnování.
 • Při sklizni je nutné hlízy chránit před zbytečným poškozením, 14 dnů před sklizní odstraníme nať a sklízíme za sucha při teplotách nad 12 C°.

I vzhledově pěkná sadba od známého může být promořena virovými chorobami, které dokáží výrazně snížit výnos, proto sadbu používáme raději novou a především uznanou.

S výsadbou nespěchejte! U předklíčené sadby a předehřáté půdy se může stát, že mladé rostliny popálí mráz i přes dostatečné přihrnutí. Porost je pak vhodné přihnojit dusíkatým hnojivem. Ideální je předem novou výsadbu chránit netkanou textilií.

Brambory vysazujeme na spon 60 x 35 cm( u raných 50 x 30). Příliš hustý porost nedá větší výnos, naopak trpí více chorobami. Sázíme mělce, 6 - 8 cm, do prohřáté povrchové vrstvy půdy. Při výsadbě předklíčených i narašených brambor dbáme na zachování původní orientace hlízy a snažíme se o minimální poškození klíčků. U klasického hrůbkového pěstování několikrát okopáváme a přihrnujeme zem (2 - 3 x). Hrůbek musí být dostatečně vysoký a shora plochý alespoň 15 cm, jinak se hlízy vytvářejí těsně pod povrchem, snadno zelenají a jsou více napadány plísní bramborovou. Poslední zásah - ať okopávku či přihrnování ukončíme před květem rostlin (při výšce porostu 20 - 30 cm), poté již kořínky špatně regenerují a dochází k poškození mladých hlíz. Při sklizni je nutné hlízy chránit před zbytečným poškozením, 14 dnů před sklizní odstraníme nať. Sklízíme za sucha při teplotách nad 12 C°. Sklizené brambory před naskladněním do sklepa necháme 10 - 14 dnů 'vydýchat' na tmavém suchém místě při běžné denní teplotě. Během této doby hlízy zacelí poranění a sníží své dýchání. Před uskladněním nezapomeneme vytřídit poškozené, hnilobami či plísní napadené hlízy.

Nejčastější choroby a škůdci brambor

Plíseň bramborová

U raných porostů se ochrana neprovádí. Pokud pěstujete brambory pro uskladnění je nutné preventivní ošetření přípravky např.: ACROBAT MZ WG, RIDOMIL GOLD MZ , KUPRIKOL aj.1 - 2 x před zapojením porostu a dále postřik 2 - 3 opakovat po několikadenních deštích a teplém počasí. Důležité je zabránit přechodu plísně z natě do hlíz. Pokud ošidíte chemickou ochranu je nutné včas napadenou nať z pozemku odstranit - nejlépe pokosením těsně u země, totéž děláme u zdravého porostu asi 14 dnů před plánovanou sklizní.

Mandelinka bramborová.

V současné době je na trhu dostatek povolených přípravků. Optimální zásah je při objevení mladých larev, např. DECIS PROTECH , MOSPILAN 20 SP aj.

DOPORUČUJEME ODRŮDY :

 • KEŘKOVSKÉ ROHLÍČKY : výborné do bramborových salátů, odrůda raná, žlutá, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození, rakovině brambor,
 • BELLA:poloraná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná
 • RED ANNA : poloraná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození, rakovině brambor
 • PRIMAROSA:velmi raná, červená slupka, žlutá dužnina, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození,háďátku bramborovému, lahodná chuť varný typ A/B
 • NANCY:poloraná, žlutá, odolná x strupovitosti, mechanickému poškození,výnosná, výborná , varný typ A/B, chutná
 • MARIANKA : velmi raná, žlutá, výnosná, chutná
 • BOHEMIA : poloraná, žlutá, výnosná, odolná, dobře skladovatelná

Brambory můžeme pěstovat i pod černou textilií položenou na zemi - hlízy sázíme do sponu 30 x 30 cm do otvorů tvaru T a textilii odstraníme až před sklizní. Odpadá kultivace, pletí i nahrnování hrůbků.

zdroj: Rukověť zahrádkáře 2003

 • Období: Jaro
 • Měsíc: Únor
 • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.