Jak zabránit kadeřavosti broskvoní ?

Autor:   Jiná Zahrada 27. 02. 2020 Užitková zahrada

Kadeřavost je nejčastější houbovitá choroba broskvoní. Pokud jsou příznivé podmínky pro vznik infekce může kadeřavost zničit většinu listů a významně poškodit celé mladé letorosty. Jak jí zabránit? Jak stromy a následně úrodu sladkých broskví ochránit?Fungicidy na postřik proti kadeřavosti snadno vyberete na našem e-shopu.

Houba Taphrina deformans přezimuje v korunách stromů, na větvích a za šupinami pupenů. Odtud se pak infikují mladé rašící listy. Na napadených listech se během května objevují nápadně vypouklé světlezelené nebo červené puchýře, list zkadeří - deformuje se, uschne a opadá. Při silném napadení celé nové větévky přestávají růst a zasychají. Otrhávání silně znetvořených listů má mizivý účinek.

Doporučujeme vysazovat rezistentní odrůdy např.'Amsdenova' nebo 'Primissima Delbartbros'. Zlepšit zdravotní stav stromů přihnojením ledkem vápenatým a pravidelnou závlahou, ale bez postřiků při pěstování broskvoní se prostě neobejdeme...

Nejefektivnější je tedy aplikace fungicidů v pravý čas. Vyžaduje velmi rané ošetření již v počátečních fázích nalévání pupenů! to je v době, kdy začíná rašit angrešt či kvést líska - v únoru, či začátkem března . Postřik aplikujeme při vhodném počasí (bezvětří, sucho, T nad 13°C). Vhodné jsou přípravky: Delan 750 SC, Dithane DG Neotec,Champion 50WP, Kuprikol 50, Syllit 65 WP, Thiram granuflo Snadno je vyberete na našem e-shopu. Ošetření je nutné několikrát opakovat, zvláště dojde-li po ošetření k opětovnému ochlazení. Pokud po začátku rašení následuje teplé počasí, broskvoně se rychle vyvíjejí, období infekce je krátké. Obvykle stačí jedno až dvě ošetření. Za chladného a deštivého počasí stromy raší pomaleji a pro infekci vhodné období se může prodloužit až na 5–6 týdnů. Pak je třeba ošetření opakovat vícekrát.Postřik musí pupeny i povrch větví v celé koruně dokonale pokrýt a následně dobře zaschnout, nikoliv zmrznout. Proto postřik aplikujeme v dopoledních hodinách bezmrazých dnů. Pokud stromy neošetříme v raných fázích nalévání pupenů, nebudou mít jakékoliv pozdější zásahy proti kadeřavosti smysl.

Přípravky: Delan 750 SC, Dithane DG Neotec, Champion 50WP, Kuprikol 50, Syllit 65 WP, Thiram granuflo a další zašleme až domů. Prosím vybírejte na našem e-shopu

Broskvoně odolné jarním mrazům: Redhaven, Modřinka, Radosť, Suncrest je nutné ošetřit fungicidem proti kadeřavosti.

  • Období: Jaro
  • Měsíc: Leden
  • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.