Kedluben - lahodná zelenina

Autor:   Jiná Zahrada 10. 03. 2020 Užitková zahrada

Jsou sladké a šťavnaté a dětem tolik chutnají! Každý den pozorují na zahrádce o kolik narostly a těšíme se! Jen aby bylo dost vláhy a slunce - to porostou rychleji... Nejžádanější jsou na jaře, ale bohatá skladba nabízených odrůd umožňuje pěstování brukví po celý rok.Semena i sazenice zeleniny snadno vyberete v našich zahradních centrech. Vyzkoušejte zase něco nového...Pro kvalitní a dobrou úrodu dodržujme několik jednoduchých zásad:

  • Daří se jim nejlépe v hlinitopísčité, humózní a záhřevné půdě.
  • Termín výsevu pro ranou polní kulturu je únor.
  • Pro rychlení ve fóliových krytech vyséváme osivo v lednu a rostliny vysazujeme na stanoviště v březnu.
  • Vyrovnaný vláhový režim snižuje nebezpečí praskání a dřevnatění bulev.
  • Během pěstování zajišťujeme optimální půdní vláhu pravidelnými středními dávkami vody.
  • Obvykle je zařazujeme do druhé trati.

Záruka úspěchu ?

Kvalitní a vhodná sazenice, hlinitopísčitá půda, pravidelná zálivka

Kedluben

Brassica oleracea L. convar acephala (DC.) var. gongylodes

Bílý kedluben - odrůdy :

DVORANA – bílá brukev, vyniká raností a odolností proti vybíhání i deformaci bulev při horších světelných podmínkách a nízkých teplotách. Je určena pro všechny způsoby rychlení, kdy tvoří jemné, šťavnaté, ploše kulovité, světle zelené, středně ojíněné bulvy. Má jemné a krátké olistění, můžeme ji vysazovat do sponu 20 x 20 cm. Vyžaduje pečlivou agrotechniku, doporučujeme ji pěstovat ve volné půdě jen v malých zahrádkách s intenzivní agrotechnikou a kvalitní zeminou. Vegetační doba od výsadby do sklizně je 50 – 55 dní.

LUNAvelmi raná odrůda bílé brukve, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Velmi odolná je proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivku. Vegetační doba od výsevu je 75 – 80 dnů, doporučený pěstební spon je 25 x 25 cm.

MORAVIA SM – osvědčená výnosná odrůda bílé brukve pro polní ranou jarní a také pro podzimní výsadbu s vysokou odolností proti vybíhání do květu. Má bujnější olistění a proto i při pěstování v nevytápěných rychlírnách je nutno dodržet spon 25 x 25 cm. Bulva je ploše kulovitá, světle zelená, středně ojíněná. Bělavá dužnina u slupky nazelenalá, jemné, dobré chuti. Průměrná hmotnost bulvy je 180 – 210 g. Vegetační doba od výsadby do sklizně je 55 – 60 dní.

KOSSAK F1 – hybridní, bílá, poloraná odrůda pro polní pěstování. Velké chutné bulvy odolávají praskání a nedřevnatí. Vegetační doba od výsevu je 85 dní.

GIGANTpozdní bílá odrůda s velkými, 3 – 5 kg těžkými bulvami. Dužnina je vysoce jakostní, šťavnatá, nedřevnatí ani nepraská. Je to dlouhodobě skladovatelná odrůda bujného růstu, je nutno dodržet spon minimálně 40 x 40 cm. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 120 – 150 dní.

Modrý kedluben - odrůdy:

AZURraná, modrá odrůda pro rané polní pěstování, alternativně i pro přímé výsevy od dubna do července, pro sklizeň od začátku července do října. Středně odolná vůči vybíhání a značně odolná proti praskání a dřevnatění. Je středně vzrůstná, se vzpřímenými, vyššími listy. Bulva je ploše kulovitá, hladká, intenzivně fialová, středně ojíněná, odolná k praskání. Dužnina je jemná, slabě nazelenalá, nasládlé chuti s odolností proti dřevnatění. Vegetační doba od výsadby do sklizně je 80 – 85 dní.

BLANKYT – modrá, raná, slaběji olistěná odrůda. Je vhodná pro pěstování z výsadby i z přímého výsevu počátkem dubna, pro sklizeň v červnu a červenci. Je odolná proti praskání a dřevnatění. Vegetační doba od výsevu do sklizně 85 – 95 dní.

MODRAVA SM F1 – velmi raná odrůda modrého polního kedlubnu pro jarní a podzimní pěstování. Má nízký až středně vysoký vzrůst, středně velké listy, středně velkou ploše kulovitou bulvu s kvalitní dužninou. Je dobře odolná k dřevnatění a praskání bulev i vybíhání do květu. Můžeme je přímo konzumovat, upravovat v kuchyni, i krátkodobě skladovat, zejména z podzimních sklizní. Pěstuje se na jaře z únorových až dubnových výsevů se sklizní v květnu a červnu, nebo se pěstuje na podzim z červencového výsevu a pak se sklízí v říjnu až listopadu. Vysazuje se ve sponu 25 x 30 cm. Hlavní předností hybridu Modrava F1 je vysoká vyrovnanost v růstu a vývoji bulev i v nepříznivých podmínkách prostředí.

VIOLAraná až poloraná odrůda modrého polního kedlubnu. List je vysoký, jemný s dlouhým vzpřímeným řapíkem, vejčitého tvaru. Bulva je kulovitá, střední velikosti, tmavě fialová, na vrcholu vypouklá s kvalitní jemnou dužninou. Je odolná proti praskání a dřevnatění.

VIOLETA pozdní, modrá odrůda vhodná i ke krátkodobému skladování. Méně náchylná k přezrávání a tvarovým deformacím. Má velmi mohutnou rostlinu se silnými fialovými řapíky, tmavě zelenými listy s fialovou žilnatinou. Bulva je kulovitá až ploše kulovitá, velká, má hladký, ojíněný povrch, je odolná k praskání. Dužnina je pevná, bílá, po okrajích slabě nazelenalá, jemné nasládlé chuti, šťavnatá. Bulvy lze skladovat po dobu 2 – 3 měsíců. Průměrná hmotnost bulvy je 600 g. Ze 100 m2 sklidíme 430 – 480 kg bulev. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 110 – 130 dní.

Víte že :

Kedlubny obsahují antioxidanty, vitamíny B, C, K a nezbytné minerály vápník, hořčík, fosfor, sodík a železo ?

DOPORUČUJEME: Na záhon položte netkanou černou geotextilii a vystřihejte otvory na rostliny. Ušetříte si časté pletí i zalévání (geotextilie po zálivce udrží déle substrát vlhký a plevel skrz ní neproroste)

tento článek vznikl za laskavé podpory SEMO a.s.

  • Období: Jaro
  • Měsíc: Leden
  • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.