Pěstujeme rajčata - vybíráme chytře !

Autor:   Jiná Zahrada 22. 01. 2015 Užitková zahrada

Každý nám dá jistě za pravdu - nejlepší jsou rajčata z naší zahrádky, skleníku či balkónu. Jejich pěstování není náročné, ale kvalitních sladkých plodů a vysokého výnosu dosáhneme pouze při dodržení důležitých zásad. Nejprve si vyberte kvalitní semínka.Semena zeleniny snadno a rychle nakoupíte na našem e-shopu. Nezapomeňte že:

 • Rajčata jsou rostliny teplomilné, vyžadují teplé a chráněné stanoviště
 • Půdu na podzim dobře vyhnojíme, na jaře po výsadbě a během růstu můžeme také s opatrností přihnojovat.
 • Při předpěstování sadby provádíme výsev obvykle v březnu.
 • Ve stadiu začátku tvorby pravých listů rostlinky přesazujeme do větších květináčků.
 • V druhé polovině dubna, rostliny zvykáme - ven na záhon vysazujeme po 15. květnu, při hrozbě nízkých teplot přikryjeme bílou netkanou geotextilií
 • Tyčkové odrůdy během vegetace vysazujeme k opoře a odstraňujeme boční výhony z úžlabí listů
 • Zajistíme pravidelnou zálivku v delších časových intervalech. Největší potřeba vody nastává v době tvorby plodů, menší potřeba vody je při zrání plodů. Zaléváme vždy po sklizni, abychom snížili nebezpečí praskání plodů. Výhodná je zálivka podmokem, ne nalist - zvyšuje se nebezpečí napadení rostliny plísní.
 • Záruka úspěchu ?

  Kvalitní a vhodná sazenice, teplo, pravidelná zálivka a přihnojování

  Rajče tyčkové

  standardní odrůdy:

  PARTO SM F1 – poloraný hybrid s dlouhodobě skladovatelnými plody,rostliny středního vzrůstu poskytují, velikostí i tvarem, atraktivní vyrovnané, nepraskavé plody o hmotnosti 100 – 120 g. Hybrid vhodný do nevytápěných rychlíren i na pole.

  START – osvědčená klasika ! Rostlina je středně vzrůstná. Plod je středně velký, se slabým náznakem žeber, intenzivně červený. Raná, velmi úrodná odrůda plody chutné, sladké, střední,

  STUPICKÉ POLNÍ RANÉ – velmi raná odrůda, plody vynikající chuti. do okrajových oblastí. Doporučujeme vést na 2 až 3 výhony . Lze jej také pěstovat i jako keříčkové rajče bez vyvazování. Zaléváme větší dávkou vody dlouhých intervalech.

  TIPO F1 – rajče tyčkové, odrůda typu ,,TORNÁDO’’ poloraná, nenáročná odrůda plody střední, červené, stejnoměrně vybarvené, velmi chutné, kulovité, pevnější - téměř nepraskají, odrůda vhodná i pro pěstování v hydroponii.

  TORINO SM F1 – rané, rychle rostoucí rajče do nepohody,pevné plody o hmotnosti 80 – 100 g, které téměř nepraskají. Skladovatelnost 10 - 14 dnů, chuť je příjemná. Je určené především pro pěstování ve volné půdě.

  TORNÁDO – kolekce NEJ - poloraný plastický hybrid s univerzálním použitím, poskytující stabilní výnosy. Plody o hmotnosti 80 – 100 g jsou kulovité až ploše kulovité, hladké, bez žíhání, ve zralosti tmavočervené. Vyžaduje vyrovnaný vláhový režim, aby se předešlo praskání plodů.

  TORO F1 – velmi raný hybrid poskytující vysoký výnos rychle zrajících, ve tvaru i velikosti vyrovnaných plodů o hmotnosti 80 – 100 g. V tomto hybridu byla spojena ranost odrůdy Stupické s výnosem a kvalitou plodů Slávy Porýní. Vyniká především při pěstování ve volné půdě.

  Rajče tyčkové

  lahůdkové odrůdy s menšími plody:

  CHERROLA F1 – rajče třešňové tyčkové, rajčata, která děti milují ! raná, velmi úrodná odrůda plody chutné, sladké, šťavnaté, .

  GOLDKRONE – rajče tyčkové vzpřímené na záhon, balkon i do skleníku velmi raná úrodná odrůda plody žtuté, kulovité ’třešňové’

  BEJBINO F1 – rajče koktejlové tyčkové (baby)raná, rajčata pro mlsné jazýčky raná, rychle rostoucí odrůda plody chutné, sladké, šťavnaté, dostatečně pevné a dobře skladovatelné

  BIBI - kolekce PRO MLSNÉ JAZÝČKY - má “srdíčkové“ třešňové plody se špičkou. Zelené plody mají jemné, tmavší líčko, ve zralosti ale vybarvují do jednotné červené barvy. Odrůda je extrémně raná s dlouhými hrozny plodů.

  DATLO SM - pro mlsné jazýčky - plody datlového tvaru zrají do žluté barvy, mají hmotnost 16 – 20 g, jsou atraktivní na vzhled a velice chutné.

  MINI - pro mlsné jazýčky – raná odrůda. Drobné třešňové plody o hmotnosti 18 – 22 g jsou vysoce odolné k praskání.

  POLLICINO F1 – pro mlsné jazýčky – tzv. „malá datlová rajčátka“ mají vynikající chuť díky dobré kombinaci cukrů a kyselin. Plody jsou datlového tvaru s hmotností cca 30 gramů, jasně červené, pevné a bezešvé. Na hroznu jich je cca 7-8 ks a každá rostlina má cca 9 hroznů (vijanů).Odrůda vhodná pro pěstování ve folnících, sklenících i polních podmínkách.

  STRILLO F1 – pro mlsné jazýčky - tyčkové třešňové rajče s plody o hmotnosti kolem 15 gramů. Plody jsou pevné a odolné k praskání, i navzdory tomu ale velice chutné a sladké. Výnosný hybrid s dlouhými hrozny nesoucími až 15 – 18 plodů, pro fóliovníky i polní pěstování, rezistentní k verticíliu, fuzáriu i háďátkům.

  VALDO - pro mlsné jazýčky – velmi raná odrůda s datlovými (oválně hranatými) plody červené barvy a vynikající chuti. Hmotnost plodů je 20 – 25 g, skladovatelnost dobrá, pevnost střední. Olistění je řídké, je vhodné pro skleníky, fóliovníky i na pole. Vyžaduje pravidelnou zálivku a dostatek živin.

  Rajče tyčkové

  lahůdkové odrůdy s většími plody:

  BEEFMASTER VFN F1 – MAXI – obří plody biftekového typu dosahující hmotnosti až 400 g. Rezistentní odrůda s vegetační dobou 80 dnů. Velmi vhodné na pečení i grilování.

  YELLOW GAZZI RIBBED – MAXI - velkoplodé žluté rajče s výbornou chutí. Vícekomorové plody biftekového typu dorůstají hmotnosti 400 – 500 gramů. Tyčkové rajče vhodné pro polní pěstování i fóliové kryty.

  HOMESTEAD – MAXI – rostlina s dobrými výnosy. Plody beefsteakového typu dorůstají do hmotnosti až 500 g, mimo čerstvého konzumu se skvěle hodí do salátů, sendvičů a na pečení. Je středně pozdní, vhodná pro pěstování ve folnících a sklenících, v polních podmínkách je nutno počítat se sníženým výnosem.

  OXHEART – starší oblíbená odrůda s velkými červenorůžovými plody tvaru býčího srdce. Plody mají vynikající, sladkou chuť, mohou dorůstat i 300 gramů. Tyčkové rajče, velmi vzrůstné, středně rané až pozdní.

  CORSARO F1 – tyčková hybridní odrůda typu „SAN MARZANO“. Plody jsou protáhlé, oválné, o hmotnosti 130 – 150 g. Je rezistentní k chorobám Verticilium a Fusarium oxysporum rasy 1 a 2. Odrůda je citlivější k nedostatku vápníku, doporučujeme přihnojit listovými hnojivy, např. Wuxal Ca.

  SAN MARZANO GIGANTE 3 ) – tyčková odrůda rajčete s protáhlými oválnými plody, o hmotnosti 130 – 150 g, určenými ke kuchyňskému zpracování nebo na výrobu kečupu. Odrůdy typu SAN MARZANO jsou velice vhodné pro vaření na boloňské omáčky a podobně. Je rezistentní k chorobám Verticilium a Fusarium oxysporum rasy 1 a 2.

  Rajče truhlíkové vzpřímené:

  VILMA – p rajče truhlíkové vzpřímené, rostlina také dekorativní raná velmi úrodná odrůda plody chutné, sladké, šťavnaté,

  Rajče keříčkové:

  roste bez opory:

  ORANŽE – zajímavá novinka pro celou rodinu raná, nenáročná odrůda plody střední, oranžové,vysokým obsahem vitamínů, plodnost velká. Zbarvením i dietetickými vlastnostmi je přitažlivá a vhodná především pro děti. V zralosti je raná až středně raná, na půdu nenáročná.

  DARINKA F1 – velmi raná odrůda (ála odrůdy Aneta, K509, Pionýr F1 apod)., ale s pevnými, téměř nepraskajícími plody vhodnými pro přepravu na delší vzdálenosti. Vyznačuje se velmi rychlou dynamikou zrání, a proto je určen pro nejranější sklizně na přímý konzum. Při dobrém zavlažování a výživě poskytuje mimořádné výnosy. Je vhodná i do chladnějších podmínek (raně-bramborářská oblast).

  MARIENKA F1 S – raná odrůda s pevnými, proti praskání odolnými plody a dobrou skladovatelností (10 – 14 dní). Pozvolné zrání plodů umožňuje sklizeň pravidelně (1x týdně). Rostlina je polorozkladitého vzrůstu, plod je ploše kulatý. Váha plodu je 100 – 110 g.

  DIANA – velmi raná odrůda s krátkými větvemi pro těžší a vlhčí půdy. Plody jsou menší, kulovité, vyrovnané ve tvaru a velikosti, středně pevné. Jsou určeny pro samozásobení nebo přímý prodej na trhu. Vyniká v horší řepařské nebo lepší bramborářské oblasti. Disponuje vysokým stupněm odolnosti vůči plísni bramborové.

  rajče keříčkové:

  roste bez opory:

  lahůdkové odrůdy s menšími plody:

  KARLA – středně raná odrůda s velmi kompaktním keřem určená pro balkóny, pařeniště, malé zahrádky apod. Plody jsou ploše kulovité, velké, velmi pevné s vynikající barvou dužniny, s vysokým obsahem lycopenu. Odrůda je vhodná pro samozásobení a krátkodobé skladování (2 – 3 týdny). Je-li použita na řezy, vyniká její vysoce intenzivní červená barva dužniny. Je vhodná i na výrobu domácích kečupů a protlaků.

  MINIGOLD – třešňová odrůda s bohatými hrozny drobných žlutých plodů příjemné, lahodné chuti. Raná odrůda nenáročná na půdu.

  PAVLÍNA – středně raná odrůda mohutnějšího vzrůstu pro lehčí půdy kukuřičné i řepařské oblasti. Plody jsou kulovité, velmi pevné, sladké. Po sběru plodů probírkou hned po zčervenání je možno skladovat 2 – 3 týdny. Plody jsou určeny pro přímý konzum, konzervárenské zpracování a na výrobu kečupů a protlaků. Je možné ji vést i u tyčky a vyštipovat, potom naroste až do 1 m.

  RUBÍNEK – třešňová odrůda s plody červené barvy. Raná odrůda nenáročná na půdu.

  TEREZA F1 – poloraná odrůda. Rostlina je polorozkladitého vzrůstu. Plody jsou ploše kulovité, pevné, ideální pro ruční sklizeň a přímý konzum. Váha plodu je 120–140 g.

  TUMBLING TOM RED – červená odrůda převislých třešňových rajčátek určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů.

  TUMBLING TOM YELLOW – kolekce MINI ZAHRÁDKA – žlutá odrůda převislých třešňových rajčátek určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů.

  Rajče keříčkové

  pro jednorázovou sklizeň a další zpracování-protlaky, kečupy a štávy:

  Tyto odrůdy byly vyšlechtěny pro jednorázovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Protože plody v červeném stavu vydrží na rostlině až 3 týdny, aniž by výrazně změkly, jsou výhodné pro sklizeň v dlouhých intervalech. Sklízí-li se pravidelně (1 x týdně), jsou vhodné pro obchodní sítě i krátkodobé skladování (2 – 3 týdny). Doporučujeme výsadbu do dvojřádků 100 + 50 x 40 cm. Výnosový potenciál těchto odrůd je 80 – 100 t/ha.

  ŠEJK – plastická, velmi raná až raná odrůda polorozkladitého vzrůstu, pěstitelsky nenáročná. Plody jsou oválně hranaté s geneticky fixovaným vysokým obsahem lycopenu (červeného barviva) v dužnině. Proto i barva protlaků a kečupů z nich vyrobených je intenzivně červená. Odrůda je velmi vhodná k sušení i loupání.

  ESKORT – raná výnosná odrůda s oválným pevným plodem (70 – 100 g), vhodná pro vlhčí půdy. Dobrý zdravotní stav. Plody této odrůdy rostou nad listy, což znamená snadnou ruční sklizeň.

  SEMALUS F1 – velmi raná hybridní odrůda s pevnými, kulatými až oválně kulatými plody, vhodnými pro přímý konzum i konzervárenské zpracování (protlaky, kečupy, šťávy). Vyznačuje se rychlou dynamikou zrání plodů díky kompaktnímu vzrůstu rostlin.

  SEMAROL – velmi raná odrůda s pevným, oválně kulovitým plodem, vhodná pro střední půdy. Vyniká rychlou dynamikou zrání a vysokým výnosem

  ORBIT ) – odrůda středně pozdního typu s pevnými, oválnými plody a polovzpřímeným keřem. Vyniká stálými vysokými výnosy i v méně příznivých pěstebních podmínkách a značnou odolností k listovým chorobám. Je vynikající surovinou pro výrobu protlaků, kečupů a pro konzervaci celých plodů. Odrůda je také vhodná k sušení a loupání.

  PROTON – středně raná odrůda s velmi pevnými, oválně kulovitými až kulovitými plody střední velikosti (70 – 80g). Velmi dobře snáší krátkodobé skladování, a proto je vhodná i pro ruční sběr a přímý konzum

  SEMAPRIM F1* – raná a výnosná hybridní odrůda s velmi pevnými, oválně kulatými plody určenými pro přímý konzum i konzervování (protlaky, kečupy). Polokompaktní vzrůst rostlin umožňuje rychlé zrání plodů.

  DENÁR – výrazně výnosná pozdnější odrůda. Vytváří hranaté až hruškovité plody větší velikosti se špičkou a vysokou výtěžností šťávy. Je vhodná pro ruční i mechanizovanou sklizeň zejména do lehčích půd s nedostatkem vody, kam ji předurčuje mohutnější vzrůst keře. Plody před sklizní neopadávají. Zdravotní stav porostu je dobrý. Vhodná k sušení.

  SEMAKING F1 – polopozdní, velmi výnosná hybridní odrůda s pevnými, oválně kulatými plody vhodnými pro konzervárenské zpracování (kečupy, protlaky apod.). Polorozkladité rostliny mohutnějšího vzrůstu poskytují dostatečný výnos i při nedostatku srážek, nebo na lehkých, písčitých půdách.

  SEMAPEEL F1 – poloraná až polopozdní hybridní odrůda rozkladitého vzrůstu s velkým množstvím oválně podlouhlých (protáhlých) plodů, které se velmi dobře loupou a celé sterilují (pravé peely). Rovněž se dobře krájí, řezy jsou konzistentní, velmi vhodné jako součást obloh různých pokrmů.

  SEMALATE F1 – pozdní, velmi výnosná odrůda s velmi pevnými oválnými plody určenými pro výrobu kečupů a protlaků. Mohutné rostliny polorozkladitého vzrůstu poskytují vysoký výnos plodů i v suchých oblastech a při pěstování na lehkých písčitých půdách

  TRITONEX SM – odrůda středně pozdního typu vhodná pro lehčí půdy. Plod je pevný, kulovitý, velmi vyrovnaný ve velikosti se stabilně vyšší refraktometrickou sušinou. Odrůda s vysokou odolností k listovým chorobám a polovzpřímeným keřem.

  méně známé odrůdy - tyčková rajčata:

  PERUN – žluté, hruštičkové. Odrůda určená pro drobné pěstitele a univerzální pěstování. Rostlina je bujnějšího vzrůstu s množstvím drobnějších plodů.

  GREEN ZEBRA – odrůda se zajímavým atraktivním zabarvením plodů pocházející z USA. Rajčata lze využít jak ve studené kuchyni, tak i k tepelnému zpracování. Plody dozrávají do žíhané zeleno - žluté barvy, dužina je rovněž zelená. Velikost plodu je přibližně 4 – 6 cm, váha kolem 100 g. Chuť je velmi pikantní. Doba zrání přibližně 75 dní.

  Zajímavost :

  Na podzim nedozrálá rajčata včas otrháme a necháme dozrát na okením rámu, nejsou již tak lahodná jako ta přímo ze zahrádky v červenci, ale zeleninový salát vždy osvěží

  DOPORUČUJEME: Na záhon položte netkanou černou geotextilii a vystřihejte otvory na rostliny. Ušetříte si časté pletí i zalévání (geotextilie po zálivce udrží déle substrát vlhký a plevel skrz ní neproroste)

  tento článek vznikl za laskavé podpory SEMO a.s.

 • Období: Jaro
 • Měsíc: Únor
 • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.