Kanadské borůvky - dobrota na zahradě

Autor:   Jiná Zahrada 21. 01. 2015 Užitková zahrada

Kanadská borůvka - Vaccinium corymbosum – borůvka zahradní.

Sazenice borůvek z našeho e-shopu zašleme až domů - prosím vyberte si: http://www.florapark.cz/rostliny/ovocne-stromy-a-kere.html

Oblíbené keře zahradních borůvek dorůstají v příznivých podmínkách do výšky jeden a půl až dva metry. Něžně bílé květy dávají po opylení hojnou úrodu velkých sladkých modrých plodů. Oproti borůvkám lesním se snadno sbírají a přitom chutnají stejně jako ty lesní. Jak na ně, aby bylo i na koláč ?

Kanadské borůvky vysazujeme do rašeliny, potřebují kyselou půdu (tj.pH v rozmezí 3,2- 4,2). Je jedno zda porostou na slunci (plody dozrávají dříve a jsou sladší) či v polostínu.

Mají rády vysokou půdní vlhkost, zvláště v době tvorby plodů, proto v období sucha vydatně zaléváme! Velkou úrodou Vám poděkují za jarní přihnojení speciálním hnojivem na borůvky.

Zahradní borůvky téměř neřežeme. U starších rostlin je možné ze středu keřů odstranit slabé metlovité výhonky nebo odříznout větve poškozené a napadené chorobami. Správně udržovaný keř má 5 až 8 silných rovných větví tvořících dostatek nových přírůstků.

Borůvky se vyznačují dlouhověkostí, klidně na zahrádce porostou více jak 50 let.

Zralé borůvky sklízíme postupně. Průměrně 2-5kg z jednoho keře. V ideálních podmínkách i 10kg !!

Naše rada: Chraňte keře v době zrání před ptáky, (kteří na ně hojně nalétávají a plody likvidují) překrytím např. stínovkou či sítí s drobnými oky.

Borůvkové keře lze pěstovat i doma na balkoně či terase, kde však plodí méně. Květináč musíme pravidelně zalévat a to nejenom v horkých letních dnech. Udržovat stálou vlhkost substrátu musíme i po dobu vegetačního klidu - od podzimu do jara. Rostlinu v mobilní nádobě před mrazy pečlivě zazimujeme.

K nejznámějším, u nás pěstovaným, odrůdám patří : Bluecrop Bluegold,Brigitta,Goldtraube, Nothland a Elliot

Sazenice borůvek v kontejnerech bez probblémů vysazujeme od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Popisy vybraných odrůd

Rané odrůdy:

DUKE – velké plody ve velkých hroznech, chuťově nejlepší po úplném dozrání nebo chladném skladování, spíše rozložitější keř do cca 1,5m, velký výnos ..velmi raná odrůda

CHANDLER – plody velké, poloraná odrůda, chutná.

PATRIOT – velmi populární, raná, spolehlivá ve výnosu, středně velké plody, výtečná chuť, nižší keř, dobře snáší i horší půdy než typicky vřesovištní je tolerantní.

CHANTICLEER – raná, spolehlivá ve výnosu, středně velké plody, výtečná chuť, velmi ranná.

SPARTAN – novější, raná odrůda. Plody jsou velmi velké s velmi výraznou chutí, průměrná mrazuvzdornost(-23 až -26°C.)

REKA – raná odrůda vysoce odolná mrazům, plody menší a chuťově nejvíce připomínají lesní borůvky, dobrý a pravidelný výnos, silnější růst do cca 1,8 m

Středně rané:

BLUECORP – populární, středně raná, vysoce produktivní odrůda s velkými, chutnými plody odolnými popraskání. Roste silně do výšky cca 1,8 m.

BLUEJAY - plody běžné velikosti dozrávají spíše v jedné etapě, odolávají popraskání, chuť příjemná, sladce navinulá. Roste vzpřímeně do výšky cca 1,8 m.

BLUERAY - vysoký výnos , plody velké, pevné, dobré chuti, je lépe nechat je dobře dozrát na keři. Roste vzpřímeně do výšky cca 1,7

GOLDTRAUBE 71 - plody středně velké, zrají na konci července v bohatých hroznech, aromatické-vínově navinulé. dlouhé období sklizně, plodí spolehlivě každoročně.velmi mrazuvzdorná.

NORTHLAND – odrůda pro polovinu prázdnin, velmi mrazuvzdorná, drobnější plody plnější chuti podobné lesním borůvkám, ozrává ve 2-3 etapách, podle síly rostliny a kvality půdy. Vzpřímená, ale spíše menšího vzrůstu do cca 1 m výšky.

GOLDTRAUBE - plody velké a aromatické, hodí se i pro zmrazování, dozrává začátkem srpna, dorůstá výšky cca 2m

DIXI - plody jsou středně velké a velice sladké, dozrává od poloviny července, dorůstá cca 1,80m

Pozdní odrůdy:

BLUEGOLD – je pozdě zrající, výška do cca 120 cm, plody středně velké, sladce navinulé, dužnina pevná, hodí se pro přímý konzum i k dalšímu zpracování,doba zrání od poloviny srpna, odrůda nenáročná na pěstování a vhodná do všech pěstitelských oblastí. Plodnost velká.

DARROW – dorůstá výšky až 2 m, plody kulovité modrofialové barvy dozrávají postupně od konce července, chutí nejvíce připomínají lesní borůvky. Je cizosprašná . výrazně mrazuvzdorná , netrpí škůdci ani chorobami.

ELLIOT – velmi pozdní odrůda s hustými keři, výška kolem 1,7m, plody střední velikosti nasládlé, úrodná odrůda s velmi dobrou skladovatelností.

LIBERTY– pozdní odrůda, plody středně velké, mají výbornou, aromatickou lahodnou chuť a krásnou vůni, k přímému konzumu i dalšímu zpracování, často se využívají jako ozdoba na dezerty (mají dlouhou trvanlivost), doba zrání : od začátku srpna, vzpřímený keř roste do velikosti okolo 150 cm.

méně známé odrůdy :

  • 'Brigitta' - vyžaduje teplejší klima; vhodná na skladování po 3 - 4 týdny
  • 'Herma' - vyžaduje oporu
  • 'Hortblue Poppins' - balkónová, nízká
  • 'Patriot' - snáší horší podmínky, toleranní, odolná
  • 'Pink Lemonade' - růžové plody
  • 'Spartan' - velmi ranná

Zajímavost :

Listy keřů kanadských borůvek na podzim vybarvují nádherně do červena. Borůvka chocholičnatá je nejenom rostlina užitková, ale i krásná...

DOPORUČUJEME: Sázejte minimálně dvě rostliny (lepší opylení = větší úroda)< Na záhon položte netkanou černou geotextilii a vystřihejte otvory na rostliny.Zasypejte mulčem. Ušetříte si časté pletí i zalévání (geotextilie a mulč po zálivce udrží déle substrát vlhký a plevel skrz ní neproroste)

  • Období: Jaro
  • Měsíc: Březen
  • Téma: Rostliny

Komentáře

ZC Mladá Boleslav
+420 778 080 560
debr@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
ZC Chabařovice
+420 606 094 474
chabarovice@jinazahrada.cz
Zobrazit na mapě
Realizace zahrad
+420 778 080 560
realizace@jinazahrada.cz
Ukázky realizací

Newsletter

Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.